Jaki kolor listew przypodłogowych?

To jedno z najczęstszych pytań występujących przy wykańczaniu podłogi: Jaki kolor listew przypodłogowych wybrać? Postanowiliśmy więc dokładnie prześwietlić temat i przedstawić czytelnikom nasze wnioski. Listwy przypodłogowe to w dzisiejszych czasach niezbędny element w każdym domu. Ich funkcjonalność mówi sama za siebie. Produkty te maskują szczeliny na łączeniu ściany i podłogi, chronią dolną część ściany przed uszkodzeniami i brudem, w końcu mogą stanowić skuteczną maskownicę dla kabli elektrycznych.

Pod względem estetycznym przypodłogówki również pełnią ważną rolę dla wnętrza. Bardzo ładnie wykańczają posadzkę, tworząc miłe dla oka łączenie podłogi i ściany. A jeśli ich wygląd nawiązuje do koloru i wykończenia innych elementów, na przykład stolarki, to wnętrze zyskuje dodatkowe atuty wizualne. W efekcie otrzymujemy spójną całość, która przyciąga wzrok i wprowadza nutę ekskluzywności. W dalszej części tekstu przeanalizujemy więc pewne rozwiązania dla pomieszczeń, związane z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi listew.

Jaki kolor listew przypodłogowych do ciemnych drzwi?

Na początek podpowiemy Wam jaki kolor listew przypodłogowych wybrać do ciemnych drzwi. W celu zachowania spójności i harmonii, w tym przypadku polecamy listwy przypodłogowe wyprodukowane również w ciemnych barwach. Całość będzie ładnie ze sobą korespondować i tworzyć wyważony efekt. Przykładem produktu, który dobrze sprawdzi się w takim zestawieniu jest listwa przypodłogowa drewnopodobna dąb borneo.

Jaki kolor listew przypodłogowych do ciemnych drzwi

Kolejnym rozwiązaniem, tym razem bardziej w stylu Do It Yourself, jest pomalowanie białych listew. Produkty z poliuretanu czy na przykład duropolimeru są wytwarzane w barwie białej. Technologia ich wykonania umożliwia jednak malowanie tych elementów farbami do wnętrz. W ten sposób możemy więc łatwo dostosować produkt do kolorystyki drzwi. Pamiętajcie jednak, by używać wyłącznie farb bez rozpuszczalników w składzie. Inne mogą uszkodzić powłokę listwy.

Na koniec możemy polecić zastosowanie listew ze stali nierdzewnej. Ta odmiana również bardzo udanie koresponduje z ciemnymi drzwiami. Listwy tego typu wyglądają bardzo ekskluzywnie i wprowadzają do wnętrza aurę luksusu oraz elitarności. Są bardzo wytrzymałe i często stosuje się je w lokalach usługowych lub budynkach użyteczności publicznej – na przykład w hotelach, klinikach czy bankach.

Ciemne listwy przypodłogowe do jasnej podłogi

Ciemne listwy przypodłogowe nie będą dobrze pasować do jasnej podłogi. Jeśli jednak posiadamy we wnętrzu ciemne elementy stolarki (na przykład drzwi), a podłoga współgra z kolorystyką mebli, takie rozwiązanie ma szanse powodzenia na zasadzie kontrastu. Wszystko zależy od odcieni drewnianych lub drewnopodobnych elementów i wystroju wnętrza. Wspomniane odcienie powinny być do siebie odpowiednio dobrane. W ofercie producentów znajdują się obecnie setki wzorów, dlatego wybór nie powinien stanowić większego problemu. Jeżeli chcemy eksperymentować, warto jednak zasięgnąć porady u profesjonalnego stylisty lub dekoratora.

Listwy przypodłogowe w kolorze drzwi

Listwy przypodłogowe w kolorze drzwi tworzą harmonijne dopełnienie i wywołują ładny efekt końcowy w pomieszczeniach. Do ciemnych drzwi polecaliśmy ciemne listwy, dlatego analogicznie do jasnych drzwi polecamy jasne przypodłogówki. Radzimy, byście umiejętnie dobrali do siebie odcienie drewna, bo wtedy uzyskacie najlepszy efekt. Z kolei jeśli posiadacie w domu białe drzwi, najprościej dobrać do nich listwy białe. Oryginalnie w takim kolorze producenci wytwarzają listwy z poliuretanu lub duropolimeru, ale można również znaleźć bez problemu białe listwy z materiału MDF. Do białych drzwi pasować będą również listwy drewnopodobne w jasnych odcieniach, na przykład jesion śnieżny, jesion północny czy przypodłogówka drewnopodobna imitująca aluminium.

Ciemne panele białe listwy

A jak będą się komponować ciemne panele i białe listwy? W tym przypadku odradzamy takie zestawienie, bo występujący kontrast będzie zbyt duży. Dobrze, by kolorystyka przypodłogówek była zbliżona do barwy posadzki, bo jak już wspominaliśmy na początku, listwy mają stanowić estetyczne wykończenie podłogi. O ile uda się zgrać ciemne listwy z jasną podłogą, tak ciemna podłoga z białymi listwami nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Jeśli jednak ściany są w białym kolorze i zgrywają się z listwami, wówczas takie rozwiązanie będzie wyglądać zadowalająco.

Mamy nadzieję, że ten tekst pomógł Wam nieco w dokonaniu właściwej decyzji o doborze kolorystyki listew przypodłogowych. Jeśli artykuł przypadł Wam do gustu, zachęcamy do zapoznania się również z pozostałymi treściami na naszym blogu. Poli Floors – tworzymy wnętrza z pomysłem!

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Ten post ma jeden komentarz

  1. Ciekawy tekst, obecnie często wybierane są ciemne listwy przypodłogowe jako odskocznia od bieli.
    Ważne by świadomie wybierać odpowiedni kolor.

Dodaj komentarz

Zamknij menu