Niezmiennie urzekający, uwielbiany szczególnie przez płeć piękną – styl prowansalski to jeden z naszych głównych typów jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Sprawdźcie jakie są jego cechy i jak nadać je naszym „czterem ścianom”.

Styl prowansalski w domu

Wprowadzenie stylu prowansalskiego w domu nie jest zadaniem trudnym, ale by w pełni zrozumieć jego genezę, przenieśmy się na chwilę do Francji, a mianowicie do jej południowo-wschodniej części. Prowansja to kraina położona nad Morzem Śródziemnym. Oplata ją niezliczona ilość pól lawendy i zielone wzgórza. A pośród tego wszystkiego znajdziecie mnóstwo kamiennych domów, w których króluje styl prowansalski. Ciężko wyobrazić sobie bardziej sielskie otoczenie. Prowansja urzeka spokojem i malowniczym krajobrazem rodem z impresjonistycznych malowideł. Te piękne okoliczności natury znajdują odzwierciedlenie w stylu prowansalskim w wystroju wnętrz.

Przede wszystkim w domach ma być więc jasno i pogodnie. Nie ma tu miejsca na ciemne i krzykliwe kolory. Króluje subtelny fiolet (naturalnie nawiązujący do pól lawendy), biel, delikatne beże, kremowe odcienie, jasna szarość czy gołębi błękit. Styl prowansalski kocha drewno i ten materiał występuje nie tylko jako podłoga i meble, ale przewija się również w dodatkach i na masywnych stropach. Inne popularne tworzywa to kamień i kute żelazo. Należy zaznaczyć, że drewno w stylu prowansalskim obowiązują inne standardy – tutaj im bardziej widoczne są oznaki starzenia, tym lepiej. Zresztą to specyficzne podejście odnosi się również do innych elementów wystroju wnętrza.

Styl prowansalski dekoracje

Dekoracje w stylu prowansalskim mają w założeniu również nosić ślady użytkowania i być nadszarpnięte zębem czasu. Mile widziane są więc rozmaite spękania, zatarcia czy efekt patyny. Odnosi się to do wszystkich elementów wystroju – począwszy od podłogi i mebli, poprzez belki sufitowe, ramy okienne i drzwi, aż po elementy ozdobne i przedmioty codziennego użytku. Również umieszczane w pomieszczeniach w stylu prowansalskim tkaniny i materiały powinny wyglądać na nieco sfatygowane i znacznie starsze, niż są w rzeczywistości. Przewodnim motywem w dekoracjach powinny być kwiaty. Styl prowansalski uwielbia ten element i świetnie z nim koresponduje. Świeży bukiet w dużym wazonie idealnie przyozdobi stół, ale motywy roślinne mogą pojawić się również na tkaninach czy przedmiotach za pomocą techniki dekoracyjnej decoupage. Najbardziej efektowne i nadające najwięcej klimatu są oczywiście żywe rośliny i kwiaty – lawenda czy zioła w doniczkach w cudowny sposób podkreślą wnętrze utrzymane w duchu południowo-wschodniej prowincji francuskiej.

Jak pomalować meble na styl prowansalski?

Tak zwana „przecierka” to technika, za pomocą której najskuteczniej można pomalować meble na styl prowansalski. W tym celu należy nanieść rozwodnioną farbę w wybranym kolorze na miejsca, w których planujemy przecierki. Gdy elementy zupełnie wyschną, pokrywamy je woskiem, by uniemożliwić następnym warstwom farby dalsze wnikanie w drewno w miejscach przecierania. Następnie należy dokonać procesu bielenia drewna. Polega on na nałożeniu białej farby na meble. Gdy farba wyschnie, trzeba ją zeskrobać nożem w miejscach, gdzie nałożyliśmy wcześniej warstwy wosku. Należy robić to ostrożnie, by nie usunąć zbyt dużych płatów farby. Na koniec używamy papieru ściernego, by wygładzić krawędzie i zniwelować nierówności. Dodatkowo tak obrobione elementy drewniane możemy zabezpieczyć lakierem akrylowym, który nada efektownego połysku.

Styl prowansalski dodatki

W domach i mieszkaniach utrzymanych w stylu prowansalskim jako dodatki często spotkać można zasłony i firany. Wprowadzają one przytulny klimat i skutecznie chronią przed światłem w słoneczne dni. Polecamy to rozwiązanie, bo piękne zasłony w kwieciste wzory będą doskonałą i efektowną ozdobą wnętrza w stylu prowansalskim. Warto w tym przypadku skorzystać z oferty producentów sztukaterii, którzy dystrybuują tak zwane listwy do maskowania karnisza. Dzięki tym komponentom w elegancki sposób można ukryć brzydki karnisz, który często psuje pieczołowicie wykonany wystrój całego pomieszczenia. Na rynku znajduje się obecnie wiele wzorów i profili, dlatego znalezienie produktu korespondującego z wnętrzem w stylu prowansalskim nie będzie stanowiło dużego wyzwania. Elementy sztukateryjne wykonane ze styropianu EPS 200 i pokryte masą sztukateryjną są wytrzymałe, a przy tym lekkie, dlatego ich montaż jest prosty. Ponadto tego typu komponenty można malować farbami do wnętrz, więc przystosowanie ich do kolorystyki danego lokum nie będzie sprawiało większych problemów.

W stylistyce Prowansji idealnie powinni odnaleźć się miłośnicy techniki decoupage. W prosty sposób można nadać dzięki niej charakterystyczny klimat wielu przedmiotom, a efekt końcowy będzie idealnie wpasowywał się w ramy i założenia prowansalskich zdobień ze względu na końcową fakturę.

Styl prowansalski to również idealna propozycja dla osób regularnie odwiedzających wszelkie targi staroci, ryneczki czy giełdy. W tego typu miejscach łatwo znaleźć wysłużone, ale wciąż efektowne meble, elementy ozdobne czy przedmioty codziennego użytku.
[kkstarratings]

Koniec treści

Nie ma więcej stron do załadowania

Zamknij menu