Kuchnia w stylu prowansalskim – jak zaaranżować? Porady i przykłady

Przejrzysta, promienna, kwiecista i schludna – kuchnia w stylu prowansalskim to propozycja dla osób, którym w duszy świeci słońce. Styl ten szczególnie upodobały sobie panie, być może dlatego, że nie są mu obce liczne kwiatowe motywy. Prowansja to kraina leżąca w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym. Klimat i ukształtowanie terenu powodują, że jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Europy. W jego krajobrazie przeważają malownicze wzgórza i pola lawendy, które są znakiem rozpoznawczym Prowansji. Nie dziwi więc, że styl w architekturze wyrosły z tego obszaru cieszy się tak wielką popularnością i to nie tylko w samej Francji. Niezmiennie od lat styl prowansalski występuje również w polskich domach i nikogo to szczególnie nie dziwi. W poniższym artykule skupimy się na miejscu wyjątkowym w każdym domu, czyli kuchni. Podpowiemy jak ją urządzić, by skutecznie wprowadzić do niej klimat i charakter rodem z Prowansji.

Nowoczesna kuchnia w stylu prowansalskim

Czy istnieje takie pojęcie, jak nowoczesna kuchnia w stylu prowansalskim? Zasadniczo styl ten bazuje na tradycyjnych schematach, jednakże można wplatać do niego pewne bardziej nowoczesne motywy. Przykładem dla kuchni mogą być kafelki z kwiecistymi lub roślinnymi wzorami. Najlepiej tego typu elementy umieszczać oczywiście przy zlewie i kuchence, ale nie jest wykluczone umieszczenie pojedynczych, dekoracyjnych kafelek w dowolnie wybranych miejscach.

Nowoczesna kuchnia w stylu prowansalskim

Kolory w kuchni w stylu prowansalskim

Na początek skupimy się na tym jakie są preferowane kolory w kuchni w stylu prowansalskim. Generalnie dla całego stylu dedykowane są barwy jasne. Wiodącym kolorem są pogodne odcienie fioletu, które odnoszą się oczywiście do lawendowych pól. Kolejny używany kolor to klasyczna i uniwersalna biel. Innymi rozwiązaniami kolorystycznymi mogą być delikatne beże, jasne odmiany szarości, błękitu czy kolory kremowe. Świetnie pasować będą również ciepłe żółcie czy kolor oliwkowy. W stylu prowansalskim nie ma natomiast miejsca na kolory ciemne lub krzykliwe, więc jeśli zależy Ci na tego typu odcieniach, powinieneś rozważyć aranżację kuchni w innym stylu. Pamiętajmy, że jedną z cech stylu prowansalskiego jest zastosowanie drewna. Ten materiał przewija się na podłodze i w meblach, ale też na dodatkach czy stropach. Bardzo istotne jest więc, by kolory ścian dobrze korespondowały z tym naturalnym surowcem.

kolory w kuchni w stylu prowansalskim

Biała kuchnia styl prowansalski

Biała kuchnia i styl prowansalski idą zdecydowanie w parze. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by biel była dominującym kolorem w kuchni utrzymanej w omawianym stylu. Mało tego, może ona występować zarówno na ścianach, jak i na meblach. By jednak pomieszczenie nie było zbyt monotonne, należy umiejętnie dobrać dodatki. Nie może zabraknąć między innymi żywych kwiatów lub innych motywów florystycznych, zwiewnych zasłonek, szklanych słoików czy świeżych lub zasuszonych ziół.

Biała kuchnia styl prowansalski

Mała kuchnia w stylu prowansalskim

Mała kuchnia w stylu prowansalskim ze względu na ograniczone miejsce niestety może być pozbawiona jednego z kluczowych elementów, czyli dużego stołu z krzesłami, przy którym do posiłku może zasiąść cała rodzina. Nie oznacza to jednak, że właściciele mniejszych lokali powinni całkowicie rezygnować z zastosowania tego wdzięcznego dla oka stylu. Prowansalski charakter w mniejszych pomieszczeniach łatwo nadrobić na przykład poprzez zastosowanie dodatków przyozdobionych techniką decoupage. Najlepiej będą wyglądać jednak świeże lub ususzone zioła czy kwiaty, bo powszechnie uznaje się, że kuchnia prowansalska powinna pachnieć naturalną roślinnością.

Meble w stylu prowansalskim kuchnia

Meble w stylu prowansalskim a kuchnia – jak powinny prezentować się meble w kuchni prowansalskiej? Przede wszystkim powinny być wykonane z drewna. Mile widziany jest efekt postarzenia tego materiału i uwydatnienie jego słojów. Koniecznie powinny posiadać jasne kolory, mogą być pomalowane na przykład na pastelową zieleń czy delikatny odcień szarości. Klasyczne drzwiczki mogą zastąpić zasłonki z materiału, co stworzy bardzo ciekawy efekt. Stół również powinien charakteryzować się jasnym odcieniem.

Meble w stylu prowansalskim kuchnia

 

Kuchnia w stylu prowansalskim galeria zdjęć

Kuchnia w stylu prowansalskim to synonim pięknej aranżacji wnętrza, co świetnie ukazuje nasza galeria zdjęć. Znajdziecie w niej wizualne przykłady na zastosowanie prowansalskich klimatów w kuchniach. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Wam nieco charakterystykę tego kierunku w architekturze wnętrz i podpowiedział jak wprowadzić go w swoim domu.

Kuchnia w stylu prowansalskim galeria zdjęć

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Dodaj komentarz

Zamknij menu