Styl skandynawski Nowoczesny – Wnętrza w stylu skandynawskim

Minimalizm i elegancka prostota to cechy, jakimi można najłatwiej określić styl skandynawski nowoczesny w urządzaniu wnętrza, który w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W tym artykule podpowiemy jak sprawić, by wnętrze nabrało charakteru rodem z północnej części Europy.

W naszym kraju powstaje wiele sklepów dystrybuujących używane meble i przedmioty ze Skandynawii – znajdziemy w nich gustowne stoliki, komody, żyrandole, zastawę stołową czy ozdoby ścienne. Wielu miłośników stylu skandynawskiego chętnie włącza te elementy do wystroju swojego wnętrza, jednak może warto pójść na całość i całkowicie odmienić charakter swojego mieszkania w duchu skandynawskiego minimalizmu?

Styl skandynawski to przede wszystkim wspomniany minimalizm, jasne i stonowane barwy, funkcjonalność i możliwie jak największe przestrzenie. Mieszkania urządzone w tym stylu sprawiają wrażenie bardzo dużych poprzez zastosowanie białej farby na ścianie i rezygnację z przysłaniania ram okiennych. W kontekście urządzania wnętrz w tym nurcie, często spotkać można się z określeniami „im prościej, tym lepiej” lub „mniej znaczy więcej”. Te dwa hasła dużo mówią o kierunku, w którym podążyła północno-europejska szkoła urządzania wnętrz.

Ze stylem skandynawskim świetnie komponują się naturalne i jasne materiały, a więc powinny zainteresować się nim osoby rozkochane w drewnie oraz sztukaterii produkowanej w białych kolorach.

Styl Skandynawski kolory wnętrza

Główna baza kolorystyczna w skandynawskim stylu wnętrza to biel lub jasne odcienie szarości i brązu. Jeden z tych kolorów powinien znaleźć się na ścianach, meblach lub podłodze. Jasne barwy pogłębiają bowiem wrażenie przestrzenności w pomieszczeniach i naturalnie wprowadzają światło, co w warunkach często ponurej, skandynawskiej aury pogodowej było bardzo istotne przy narodzinach tego stylu. W parze z jasnymi ścianami powinna iść również jasna stolarka lub jej część. Dlatego też w przypadku wnętrza w stylu skandynawskim warto zdecydować się na przykład na listwy przypodłogowe z poliuretanu, które produkowane są w mleczno-białym kolorze. Produkty te dzięki szerokiej bazie wzorów i profili łatwo dostosować będzie do skandynawskiego wnętrza. Z kolei dzięki swojej wysokiej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia zewnętrzne i naturalne czynniki, tego typu listwy będą służyć domownikom przez wiele lat. W skandynawskim wnętrzu doskonale sprawdzą się również listwy oświetleniowe montowane przy suficie.

Specjaliści od urządzania wnętrz podpowiadają, że przepełnione jasnymi barwami skandynawskie wnętrza warto „przełamać” dosłownie kilkoma elementami w kolorze czerni lub ciemnego brązu. Dobrze w tej kwestii sprawdzą się również dodatki w pastelowych barwach (np. czerwień, zieleń lub błękit) – dekoracje, tkaniny, niektóre meble, ale można też pomalować w tych odcieniach jedną ze ścian lub jej fragment.

W kontekście wyważonego urządzenia wnętrza w stylu skandynawskim powinniśmy kierować się przede wszystkim zasadą konsekwencji i spójności w doborze kolorów oraz dodatków. I tutaj ponownie na usta cisną się hasła: „im prościej, tym lepiej” oraz „mniej znaczy więcej”.

Jakie meble dobrać do skandynawskiego wnętrza mieszkania?

Skandynawowie w kwestii mebli stawiają przede wszystkim na tradycyjne drewno. Nic więc dziwnego, bo ten naturalny materiał idealnie komponuje się z jasnymi i przestrzennymi wnętrzami utrzymanymi w stylu skandynawskim. W mieszkaniach o takim wystroju bardzo często spotkać można szafy, blaty czy inne elementy pomalowane na biało. Pięknie wyglądać będą również meble w naturalnym, jasnym kolorze drewna. Ważne jednak, by meble charakteryzowały się prostą konstrukcją i nieskomplikowanym zdobnictwem. Zbyt wiele dodatków popsuje efekt minimalizmu i eleganckiej powściągliwości w urządzeniu wnętrza.

Podłoga również powinna być drewniana, w jasnych odcieniach, a jeśli nie możemy pozwolić sobie na to rozwiązanie, zdecydujmy się na podłogę „pływającą”, czyli panele.

Akcesoria w stylu skandynawskim, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Przy urządzaniu wnętrz w stylu skandynawskim bardzo ważną rolę odgrywają dodatki. To właśnie one mają stanowić kontrastujące uzupełnienie jasnych ścian i mebli. Warto więc pomyśleć o takich elementach, jak: ramki na zdjęcia, ozdobne lampiony, zegary, poduszki, narzuty, szkatułki, doniczki czy świece. Oczywiście wszystkie te dodatki powinny harmonijnie ze sobą współgrać pod względem kolorystyki. Te na pozór błahe szczegóły będą stanowić perfekcyjne wykończenie skandynawskiego wnętrza i nadadzą mu przytulnego charakteru. Nie zapomnij również o dywanie, bo to element, który bardzo mocno oddziałuje na to, czy w danym pomieszczeniu jest nastrojowo i czy czujemy się w nim przyjemnie.

Ostatni istotny element, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy urządzaniu wnętrza w skandynawskim stylu, to oświetlenie. Zastosowane żyrandole powinny być ładne, proste i gustowne. Wiele osób wybiera żyrandole szklane lub druciane w jak najprostszych wzorach. Można też postawić na proste żyrandole papierowe. Strumień światła powinien koncentrować się na najważniejszych strefach w mieszkaniu.

Reasumując: urządzenie wnętrza w stylu skandynawskim nie jest trudne, ale przy doborze poszczególnych elementów trzeba sztywno kierować się kilkoma określonymi zasadami. Jeśli nie przesadzimy z doborem ozdób i postaramy się jak najbardziej rozjaśnić i powiększyć przestrzeń, nasze mieszkanie będzie łudząco przypominać te z północnej części Europy.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Dodaj komentarz

Zamknij menu