Jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku

Dziś podpowiemy Wam jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku. To sprytne rozwiązanie, dzięki któremu można ukryć wiele niedoskonałości stropu oraz instalację, jak również obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie. To także możliwość, by stworzyć nietuzinkowe oświetlenie. Musisz jednak pamiętać, że stworzenie podwieszanego sufitu nie jest zadaniem łatwym. Wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i materiałów. Sufit można podwiesić do drewnianego lub stalowego stelaża. My preferujemy tę drugą możliwość, ze względu na to, że konstrukcja drewniana z wiadomych przyczyn jest mniej odporna na ogień.

Sufit podwieszany dwupoziomowy krok po kroku

Zaczniemy od podpowiedzi jak wykonać sufit podwieszany dwupoziomowy krok po kroku. Zacznij od wyznaczenia wysokości, na jakiej ma się znaleźć sufit podwieszany, Wykonaj obrys za pomocą tradycyjnej poziomicy lub laserowej poziomicy cyfrowej. Na miejscach obrysu umieszczone będą następnie profile UD. Wcześniej przyklej do nich taśmę akustyczną. Profile przymocuj do ściany za pomocą kołków rozporowych. Jeśli masz za sobą pierwsze zadanie, czyli montaż obramówki, pora przejść do kolejnego etapu. A będzie nim montaż profili głównych CD i wieszaków ES.

Wymierz równomiernie rozmieszczenie tych elementów na suficie i przejdź do mocowania. Pomogą w tym łączniki rozporowe. Profile dotnij na szerokość całego pomieszczenia i ułóż na linii przebiegania wieszaków. Pamiętaj, że wieszaki mają różne długości i należy wybrać model, który „złapie” profil. Profile można łączyć łącznikiem wzdłużnym, jeśli pomieszczenie jest bardzo duże (posiada ponad 4 metry). Gdy przejdziesz do łączenia profili głównych z wieszakami, pamiętaj, by również je wypoziomować. Łączeń można dokonać wkrętami pchełkami. Górna konstrukcja jest gotowa.

Montaż profili nośnych i płyt

Teraz czas na montaż profili nośnych CD (do których będą mocowane płyty gipsowo-kartonowe). Wymierz je równomiernie i przymocuj do zamontowanych wcześniej profili głównych CD. Rozstaw powinien wynosić standardowo 40 centymetrów. Łączenia można dokonać za pomocą łączników krzyżowych. UWAGA! By konstrukcja sufitu była niezależna od konstrukcji budynku, w odległości 10 centymetrów od ściany należy zamontować dodatkowy profil montażowy. Jest potrzebny, by płyty nie przykręcać do profilu obramówkowego UD. Płyty przykręcać należy jedynie do profili CD.

Gdy stelaż jest gotowy, pozostaje przykręcić płyty. Warto jednak zadbać też o tak zwane połączenie ślizgowe. Należy je wykonać za pomocą taśmy ślizgowej przekładkowej. Przyklej ją tuż pod profilem obramówkowym UD na całym obwodzie pomieszczenia. Ten zabieg pozwoli kontrolować pęknięcia na połączeniu ściany i sufitu podwieszanego. Dzięki niemu między zaszpachlowaną płytą g-k oraz ścianą powstanie dylatacja. W efekcie połączenie będzie wyglądać schludnie i nie będzie pękać. Płyty przykręcaj najlepiej w poprzek do profili. Mocuj je wkrętami. Wolne przestrzenie, miejsca wkręcania i łączenia wyszpachluj.

Sufit podwieszany jednopoziomowy krok po kroku

Teraz przeanalizujemy jak zrobić sufit podwieszany jednopoziomowy krok po kroku. Podobnie jak w przypadku sufitu dwupoziomowego, zaczynamy od wyznaczenia punktów dla obramówki z profili UD, które podklejamy taśmą akustyczną. Mocuj kołkami. Następnie wyznacz położenie profili głównych CD (nośnych) na dwóch przeciwległych ścianach. Odstęp między nimi powinien wynosić 40 centymetrów. Przytnij je tak, by pozostawić około półcentymetrowe luzy po każdej ze stron. Następnie umieść je w obramówce. Profile CD należy wzmocnić wieszakami, które do sufitu możesz przytwierdzić kołkami. Z kolei wieszaki z profilami łączymy wkrętami pchełkami.

Kolejnym etapem prac będzie już montaż płyt gipsowo-kartonowych. Płyty należy przykręcić do profili głównych. Odległość powinna wynosić około 30 centymetrów. Warto zostawić nieco luzu między kolejnymi płytami, by wykluczyć powstawanie pęknięć. Łączenia i miejsca wkręcania należy na koniec wyszpachlować.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Ten post ma jeden komentarz

  1. Znajomy zrobił sobie niedawno sufit podwieszany. Wykorzystał profile aluminiowe i efekt jest naprawdę fajny. Co ciekawe, robił to sam jedynie z pomocą szwagra budowlańca. Wynika z tego jasno że warto czasami szukać oszczędności.

Dodaj komentarz

Zamknij menu