Oświetlenie w suficie podwieszanym zdjęcia

Oświetlenie w suficie podwieszanym w każdym wnętrzu prezentuje się bardzo atrakcyjnie, co zresztą oddają nasze zdjęcia. Przede wszystkim stwarza ono wiele możliwości aranżacyjnych do gry ze światłem. Obecnie dodatkowe oświetlenie sufitowe spotkać możemy w prywatnych domach, ale też w lokalach usługowych czy miejscach użyteczności publicznej.

Nikogo nie dziwi już taka forma iluminacji w pubach, restauracjach, hotelach czy spa. W zależności od rodzaju zamieszczonego światła, możemy uzyskać różnorodny efekt i funkcjonalność. Z jednej strony lampy LEDowe zapewnią ekskluzywny klimat i efektowny wygląd pomieszczeń. Dlatego też często spotkać możemy je w miejscach związanych z odpoczynkiem lub rozrywką. Z kolei światła halogenowe dzięki swojej mocy doskonale sprawdzą się jako skuteczne i punktowe oświetlenie, na przykład przy recepcjach.

Tego typu rozwiązania warto więc wprowadzić w swoich „czterech kątach”, by ułatwić sobie w wielu przypadkach życie, nadać wnętrzu ciekawą prezencję i podrasować jego design. Poniżej więc kilka podpowiedzi dla naszych czytelników dotyczących montażu halogenów i oświetlenia LEDowego.

Jak podłączyć oświetlenie LED w suficie podwieszanym ?

Zacznijmy więc od kwestii jak podłączyć oświetlenie LED w suficie podwieszanym. W takim przypadku polecamy dokonać zakupu gotowego zestawu LED. W jego skład wchodzą taśmy, złączki do ich łączenia, zasilacz i ściemniacz. Produkty te umożliwiają podłączenie całości, oczywiście pod warunkiem, że mamy już wcześniej podwieszony sufit. Jeśli nie wiesz jak go wykonać, odsyłamy do naszego artykułu „Jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku„.

Jak podłączyć oświetlenie LED w suficie podwieszanym

Wracając do zestawu… Zasilacz powinien być połączony z taśmą i kablami za pomocą złączek, czyli kostek. Szczegółową instrukcję montażu pobrać można na stronie producenta. Jest tam obrazowo zaprezentowane jak należy ze sobą łączyć poszczególne elementy. Należy też pamiętać, że osobne ustawienia będą odnosić się do świateł białych, a osobne do RGB (wielokolorowych). Ważne jest również to, czy LEDy przeznaczone są do pomieszczeń suchych czy mokrych.

Przy procesie montażu oświetlenia w suficie podwieszanym należy pamiętać, by wszystkie elementy były dobrze ukryte, a taśma była równo przyklejona na całej długości. Przed przyklejeniem taśmy LED należy oczyścić należycie podłoże, by klej prawidłowo „złapał”.

Oświetlenie halogenowe w suficie podwieszanym

Czas na wskazówki związane z montażem oświetlenia halogenowego w suficie podwieszanym. Najbardziej pospolite halogeny składają się z żarówek, oprawek, gniazdek z kostką przyłączeniową, sprężynek i pierścieni mocujących. Po połączeniu wszystkich elementów, poszczególne halogeny należy spiąć ze sobą przewodami. Z końcówek kabli usuń więc izolację, a następnie z halogenów wykręć zabudowę kostki. Kable niebieskie połącz z brązowymi. Wszystkie prace przeprowadzaj oczywiście przy wyłączonym źródle prądu.

Oświetlenie halogenowe w suficie podwieszanym

Przy montażu halogenów sufitowych należy zadbać o prawidłowe wycięcia dla tego typu oświetlenia w suficie podwieszanym. Użyj do tego wkrętarki ze specjalną, okrągłą nakładką. Jeśli nie posiadasz takich narzędzi, warto odmierzyć średnice oprawek i wyciąć otwory nożykiem lub małą piłą metalową.

Przy aplikacji halogenów, kluczowe będzie prawidłowe odchylenie sprężynek, które utrzymają produkt w suficie. Lampki znajdujące się w oprawkach można ustawić pod niedużym kątem, co pozwoli punktowo oświetlić dany element lub obszar wnętrza.

Oświetlenie w suficie podwieszanym w kuchni

Wielu naszych czytelników zastanawia się jakie zastosować oświetlenie w suficie podwieszanym w kuchni. Zarówno światła halogenowe, jak i LEDowe posiadają swoje flagowe zalety. Te pierwsze są przede wszystkim bardzo mocne i dają dużo równomiernego światła. Jednak należy uważać na ich użytkowanie w kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ponieważ emitują dużo ciepła i nie można ich umieszczać we wszystkich pomieszczeniach.

Oświetlenie w suficie podwieszanym w kuchni

Z kolei LEDy są przede wszystkim światłami pozwalającymi oszczędzić wiele energii. Jest to ważne w kontekście naszego portfela, ale również wpływu na środowisko. Są to ponadto światła niezwykle żywotne, które służyć mogą nawet przez kilkanaście lat. Koszt produktu LEDowego jest jednak wyższy, niż w przypadku klasycznych świateł czy halogenów.

Warto więc rozważyć zamienne używanie świateł LED i halogenów, co zapewni ciekawą aranżację wnętrza w zależności od kontekstu i okazji.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Ten post ma jeden komentarz

  1. Cześć wielkie dzięki za wpis !

Dodaj komentarz

Zamknij menu