Elementy zdobnicze sztukateryjne, czyli w skrócie sztukateria styropianowa, tworzone są z różnorodnych materiałów. Wyróżniamy sztukaterię styropianową, sztukaterię gipsową, sztukaterię drewnianą, sztukaterię poliuretanową, a listwy przypodłogowe, czyli element sztukaterii wewnętrznej, tworzy się również z materiału o nazwie MDF. Nad sztukaterią styropianową wewnętrzną skupimy się jednak w dalszej części artykułu.

 • Kategorie
 • Sztukateria styropianowa

  Teraz troszkę historii. Sztukateria jako metoda ozdabiania budynków znana jest już od starożytności, choć swój rozkwit przeżywała w okresie renesansu i baroku. W obecnych czasach obserwujemy powrót to tendencji dekorowania obiektów w różnego rodzaju gzymsy, bonie elewacyjne, listwy elewacyjne, listwy do boniowania, wsporniki elewacyjne, zworniki elewacyjne, fasety elewacyjne, łuki elewacyjne czy pilastry elewacyjne. Elementy sztukateryjne są chętnie wybierane przez osoby, które cenią sobie elegancję, chcą się wyróżniać i zależy im na życiu w komfortowym i pięknym otoczeniu. Sztukaterię podzielić można zasadniczo na sztukaterię elewacyjną (sztukateria zewnętrzna) oraz sztukaterię wewnętrzną – stosowaną w domach i mieszkaniach.

  Sztukateria styropianowa wewnętrzna – elementy dekoracji do wnętrza

  Sztukateria styropianowa wewnętrzna to zdobnicze elementy dekoracyjne, które zmieniają niemal diametralnie wygląd poszczególnych elementów architektonicznych we wnętrzach, ale również niosą ze sobą często walory funkcjonalne. Przykładami sztukaterii styropianowej wewnętrznej są między innymi: listwy sufitowe gładkie, sztukateria wokółokienna lub wokółdrzwiowa, listwy dekoracyjne sufitowe, listw ścienne, listwy maskujące karnisz, fasety oświetleniowe LED, listwy ścienne w ornamenty, listwy wykończeniowe, gzymsy oświetleniowe LED, wsporniki dekoracyjne, rozety sufitowe, kopuły do wnętrz, nisze, kinkiety klasyczne, maskownica do kabli TV, dekory ścienne, pilastry wewnętrzne, półkolumny, kolumny ozdobne, narożniki ozdobne, zdobienia drzwi, obudowy kominkowe, biblioteczki, listwy oświetleniowe ścienne, listwy oświetleniowe sufitowe, listwy oświetleniowe przypodłogowe, taśmy LED, listwy do zabudowy karnisza, listwy przypodłogowe, listwy progowe do paneli i płytek, listwy schodowe do paneli i płytek, listwy dylatacyjne do paneli i płytek czy panele ścienne 3D. Jak więc widać, lista elementów sztukaterii styropianowej wewnętrznej, dostępnych obecnie na rynku, jest ogromna. Niecodzienne i nieszablonowe urządzenie domu lub mieszkania jest ograniczone jedynie naszą wyobraźnią. Sztukateria styropianowa wewnętrzna daje wielkie pole do popisu pod względem aranżacji naszych „czterech kątów”.

  Sztukateria styropianowa wewnętrzna - elementy dekoracji do wnętrza

  Sztukateria styropianowa zewnętrzna – lekka, wytrzymała, łatwa w montażu

  Co do sztukaterii styropianowej zewnętrznej, największą popularnością cieszą się w ostatnich latach produkty wytworzone ze styropianu, czyli niezwykle wytrzymałej odmiany o modelu EPS 200. Komponenty wykonane ze styropianu pokrywane są warstwą żywicy akrylowej z domieszką kruszywa kwarcowego. Dzięki tej nowoczesnej technologii, elementy sztukaterii styropianowej są odporne na uszkodzenia mechaniczne i niepożądane działania zewnętrzne (takie jak: warunki atmosferyczne czy ataki bakterii, pleśni, owadów i grzybów). Dodatkowo, przy wspomnianej wysokiej wytrzymałości, sztukateria styropianowa jest bardzo lekka, co umożliwia jej łatwy montaż. Instalacja sztukaterii ściennej nie wymaga więc ściągania fachowca lub całej ekipy remontowej. Z montażem może poradzić sobie każdy klient zakupujący sztukaterię ścienną, a w całym procesie pomóc mogą na przykład filmy instruktażowe zamieszczane w internecie.

  Sztukateria styropianowa zewnętrzna - lekka, wytrzymała, łatwa w montażu

  Koniec treści

  Nie ma więcej stron do załadowania

  Zamknij menu