Biała Boazeria angielska – Jak zrobić?

Biała boazeria angielska to wciąż popularna klasyka gatunku, dlatego wiele osób w obawie przed sporymi kosztami zastanawia się jak zrobić ją samemu. W poniższym tekście podpowiemy jak wyglądają ceny materiałów przy samodzielnym wykonaniu, gdzie można kupić gotowe elementy oraz jak stworzyć własną boazerię.

Boazeria angielska stosowana była od XVII wieku, początkowo jako ocieplenie ścian. Z czasem jej rola ograniczyła się do zdobienia. Już na samym wstępie wspomnieliśmy, że jest to klasyka gatunku, która wciąż cieszy się niezmienną popularnością. Może wydać się to dziwne w kontekście polskich trendów, według których boazeria już dobrych kilka lat temu odeszła do lamusa. Jednak okładzina znana z polskich domów znacznie różni się od tej stosowanej w stylu angielskim. Czym więc charakteryzuje się boazeria rodem z Wysp Brytyjskich? Przede wszystkim jej elementy umieszcza się na ścianie do wysokości około jednego metra. Nie pokrywa więc niemal całej ściany, co często było stosowane w rodzimych nieruchomościach. „Polska” boazeria występowała głównie w kolorze i strukturze drewna, angielska w wydaniu tradycyjnym cechuje się białym kolorem. Najczęściej wykonana jest z drewna lub popularnego ostatnio materiału MDF, ale spotkać można też komponenty z PCV, polistyrenu czy sklejki.

Boazeria angielska – gdzie kupić?

A gdzie można kupić gotową białą boazerię angielską? Zanim poruszymy tę kwestię skupimy się jeszcze na chwilę na plusach tego rozwiązania. Okładzina tego typu to świetny sposób na utrzymanie czystości ścian w miejscach, gdzie są one szczególnie narażone na zabrudzenia. Boazerię spotkać więc często można w korytarzach, holach, pokojach dziecięcych, ale również w salonach i sypialniach. Domownicy chętnie umieszczają ją również przy schodach prowadzących na piętra. Lamperia angielska to też nieodzowny element hoteli o wyższym standardzie. To wynik tego, że przetarcie zabrudzonej wykładziny jest prostsze, szybsze i skuteczniejsze niż czyszczenie ściany pokrytej farbą. Wystarczy mokra szmatka, by pozbyć się problemu. Innym, ważnym walorem boazerii angielskiej jest jej wygląd. Tego typu dodatek wprowadza do wnętrza przytulną atmosferę i elegancki szyk, a co najważniejsze, sprawdza się w różnego typu pomieszczeniach. Specjaliście od aranżacji wnętrz przestrzegają jednak, by okładziny angielskie dobierać do wystroju domu lub mieszkania z wyczuciem, bo przede wszystkim pasują one do stylu bardziej tradycyjnego. Odcień boazerii powinien również korespondować z kolorem podłogi i schodów, jeśli są w pobliżu.

Wracając do kwestii kupna boazerii w stylu angielskim, to nie powinno to sprawić nikomu problemu. Gotowe panele dostępne są w ofercie firmy Decor System w ich sklepie internetowym pod adresem: www.decorsystem.com.pl.

Boazeria angielska - gdzie kupić

Biała Boazeria angielska DIY – Cena i montaż

„Do It Yourself” to stara, punkowa maksyma, która świetnie odnajduje się w świecie wykańczania wnętrz, dlatego teraz podpowiemy jaka jest cena i jak przeprowadzić montaż białej boazerii angielskiej.

Do własnoręcznego wykonania lamperii angielskiej z materiału MDF potrzebne nam będą deski o różnych wymiarach, klej montażowy, farba, silikon i budowlane przedmioty pierwszego użytku, takie jak miarka i poziomica. Na początek zalecamy przyklejenie listwy przypodłogowej o wysokości około 10 centymetrów, choć boazeria może zaczynać się już przy samej podłodze. Następnie zacznij przyklejać na ścianie pionowo metrowe deseczki w odstępach blisko 40 centymetrów. Użyj do tego kleju montażowego. Następnie przymocuj nad nimi szeroką deskę – jeśli na dole znajduje się listwa przypodłogowa, dobrze, by górna deska miała jej wymiary. W przeciwnym wypadku wysokość blisko 10 centymetrów będzie odpowiednia. Być może będzie konieczne połączenie dwóch lub więcej desek – wszystko zależy od tego, jak długa jest ściana w Twoim domu. Miejsca łączeń wyrównaj i uzupełnij silikonem. Gdy „szkielet” boazerii jest już gotowy, nad górną deską możesz dokleić listwę lub grubszą deseczkę, która będzie stanowić wykończenie a przy okazji może pełnić rolę małej półeczki. Gdy klej wyschnie, elementy z MDF-u i wolne powierzchnie między nimi pomaluj wybraną wcześniej farbą. Końcowy efekt do złudzenia będzie przypominał klasyczne, drewniane panele, a Ty wydasz na taką inwestycję znacznie mniej pieniędzy. Cała inwestycja powinna zamknąć się w granicach 200-300 złotych, oczywiście w zależności od wielkości pomieszczenia.

Biała Boazeria angielska DIY - Cena i montaż

Mamy nadzieję, że skutecznie udało nam się podpowiedzieć jak zrobić boazerię angielską samodzielnie, w domowym zaciszu.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Dodaj komentarz

Zamknij menu