Bonie elewacyjne Galeria – Nowoczesne Boniowanie elewacji

Bonie elewacyjne to kolejny sposób na upiększenie elewacji. Są to równoległe żłobienia w elewacji, które najczęściej mają formę poziomych pasów. Ta metoda znana jest już od czasów starożytnego Rzymu, choć nowoczesna sztukateria stwarza zupełnie nowe możliwości prostego zastosowania efektu określanego jako „boniowanie”.

Boniowanie to generalnie wykończenie elewacji, polegające na dzieleniu powierzchni na mniejsze części. Za pośrednictwem tworzenia rowków, czyli boni, budynkowi nadaje się inną estetykę i nowy charakter.

Niegdyś boniowanie elewacji polegało na obróbce kamiennych krawędzi, później charakterystyczny efekt osiągano poprzez tworzenie ozdobnych żłobień w tynku. Dziś nie trzeba naruszać tynku ani tym bardziej kuć w kamieniu. Wystarczy zakupić zestaw boni elewacyjnych, klej montażowy i bez większych przeszkód można przystąpić do nadawania swojej elewacji niepowtarzalnych kształtów. Pole do popisu jest całkiem spore, bo elewacyjne bonie można nałożyć na całą powierzchnię elewacji, ale ozdabiać nimi można też tylko niektóre fragmenty budynków.

Bonie elewacyjne narożne

Często spotykanym zabiegiem są bonie elewacyjne narożne, czyli w praktyce styropianowe bonie przeznaczone do przyklejania na krawędziach ścian. Zapewnia to ciekawy efekt, wynosi dany budynek ponad przeciętność, a w sprytny sposób może też ukryć uszkodzone fragmenty ścian czy występujące na nich nierówności. To bardzo elegancki sposób zdobienia elewacji, który nawiązuje w dużym stopniu do wytwornych, zabytkowych rozwiązań w architekturze.

Bonie elewacyjne narożne

Bonie elewacyjne a cena robocizny – boniowanie elewacji

Wiele osób chcących zdecydować się na boniowanie elewacji zastanawia się ile może wynieść cena robocizny przy zleceniu na takie zadanie. W takim przypadku najlepiej będzie zdecydować się na gotową sztukaterię, którą bez problemu można zamówić za pośrednictwem internetu. Sklepy sieciowe, takie jak np. www.decorsystem.pl, w swojej ofercie mają również kleje montażowe do sztukaterii, które warto zamówić od razu w jednej paczce. Dzięki temu po wizycie kuriera możemy przystąpić do natychmiastowego montażu, o ile pozwala na to oczywiście pogoda. Sam proces instalacji nie jest trudny i ogranicza się do naklejenia komponentów na ścianę obiektu – na ocieplenie lub mur. Wcześniej należy dokonać pomiarów fasady i zaznaczyć miejsca na bonie, by wszystko było równe. W procesie klejenia należy zadbać o prawidłowe rozmieszczenie substancji na komponentach. Klej rozprowadzaj po obwodzie każdego z elementów oraz punktowo na ich wewnętrznej części. To zapewni dobre wiązanie z podłożem.

Ile kosztuje Boniowanie Elewacji

Obecnie sprzedawane bonie elewacyjne w większości wykonywane są z bardzo wytrzymałego rodzaju styropianu i dodatkowo pokryte specjalną powłoką z kruszywa kwarcowego. To zapewnia komfort wieloletniego użytkowania i dużą odporność na działanie przyrody.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Dodaj komentarz

Zamknij menu