Czyszczenie elewacji z drewna

Elewacja drewniana to wspaniała wizytówka domu, ale każdy właściciel powinien zdawać sobie sprawę jak ważne i kluczowe jest czyszczenie elewacji z drewna. W momencie, kiedy nasze deski elewacyjne będą miały zielony nalot mchu albo pojawią się zszarzenia, to znak, że nadszedł czas na remont elewacji. W przypadku, kiedy zaobserwujemy jedynie zszarzenia – jest jeszcze szansa – możemy pokusić się o wymianę desek. Na czym dokładniej będzie polegał nasz zabieg remontowy? Przede wszystkim za pomocą środków do wybielania będziemy chcieli pozbyć się wszelkich przebarwień, zszarzeń powstałych w deskach. Niekiedy przyjmuje się, że ratowanie starych desek nie jest opłacalne – uzależnione jest to oczywiście od wielkości zaistniałych zmian. Jednak próbować zawsze warto! Przy renowacji drewnianej elewacji domu ważne jest, aby warunki atmosferyczne były odpowiednie, czyli wysoka temperatura i brak opadów. Swoją pracę zaczynamy od wyszlifowania całej elewacji, używamy do tego szlifierki taśmowej. Jeżeli chodzi o zagłębienia, z którymi też bardzo często mamy do czynienia – posługujemy się tarczą szlifierską. Następnie malujemy deski specjalnym środkiem do wywabienia sinizny, która przywraca głęboką barwę drewna, ale też zwalcza zarodniki grzybów i pleśni. Odpowiednio zadbana elewacja drewniana nawet pomimo upływu lat może wciąż cieszyć oko!

Czyszczenie elewacji drewnianej

Czyszczenie elewacji drewnianej – czym najlepiej to robić? Drewno to materiał delikatny, który wymaga od nas tego, aby czyścić go w sposób delikatny, dlatego też wszelkiego rodzaju deski elewacyjne czy panele drewnopodobne wymagają nie tylko specjalnych preparatów do czyszczenia, ale też niezbyt silnego ciśnienia podczas tej czynności. Czym zatem czyścić elewację?

Czyszczenie elewacji drewnianej

Najpewniejszym sposobem jest myjka ciśnieniowa. Za jej pomocą wyczyścisz nie tylko elewację, ale również taras czy chodnik przed domem. Myjka, dzięki wysokiemu ciśnieniu, skutecznie usuwa pył, piasek czy kurz. Przy wybieraniu odpowiedniego modelu dobrze, abyśmy zwrócili uwagę na taki, w którym będziemy mieli możliwość regulacji siły strumienia wody. Dzięki temu w łatwy sposób dopasujemy idealne ciśnienie do powierzchni, którą będziemy chcieli wyczyścić. Przyjmuje się, że do lekkich zabrudzeń wystarczy nam delikatny strumień o niskim ciśnieniu. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń np. osadów czy mchów często wykorzystuje się dyszę rotacyjną, która poprzez wysokie ciśnienie, powoduje, że woda wiruje. Podczas czyszczenia elewacji drewnianej warto użyć specjalnego preparatu do czyszczenia drewna. Zapewni on bezpieczeństwo i ochronę przed nadmiernym promieniowaniem UV, tym samym spowalniając proces „starzenia się” drewna.

Czyszczenie elewacji – jak wyczyścić elewację?

Ustaliliśmy, że czyszczenie elewacji to kluczowa sprawa w zewnętrznym wyglądzie domu, jednak wiele osób zadaje sobie często pytanie – Jak wyczyścić elewację? Samodzielnie czy może z pomocą specjalisty?

Czyszczenie elewacji, czy są to deski elewacyjne, czy panele drewnopodobne, to ważny zabieg, który powinniśmy wykonywać regularnie. Wśród wielu rodzi się pytanie, czy do takiego zadania podejść samodzielnie, czy może jednak zatrudnić fachowca? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W momencie, kiedy samodzielnie wybierzemy nieodpowiednią metodę, możemy uszkodzić naszą elewację. Z drugiej strony, zatrudniając fachowca, nie zawsze jesteśmy pewni jego wiedzy i umiejętności. Kiedy warto samodzielnie podjąć się tego zadania? W przypadku, kiedy mamy do czynienia z łatwymi do usunięcia plamami, których możemy się pozbyć dzięki takim środkom jak: szare mydło, zmywacz do paznokci czy niezastąpiona myjka ciśnieniowa. Nie ma jednej skutecznej metody, którą udałoby nam się usunąć wszystkiego rodzaju zabrudzenia. Wpływ na dobór odpowiedniego sposobu mają:

  • Przede wszystkim rodzaj i charakter zabrudzeń,
  • Typ materiału, z jakiego nasza elewacja została wykonana

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak daną plamę usunąć, jak pozbyć się pleśni – nie eksperymentujmy na własną rękę – zgłośmy się do fachowca. Przed wybraniem tego najodpowiedniejszego dobrze, abyśmy przeczytali o nim opinię, sprawdzili cennik czyszczenia elewacji i dowiedzieli się, czy swoją pracę wykonuje rzetelnie. Jeżeli chodzi o ceny usług, są one bardzo zróżnicowane. Wszystko uzależnione jest od zabrudzenia oraz powierzchni, na jakiej wykonywana jest praca.

Naprawa elewacji drewnianej

Naprawa elewacji drewnianej to konieczność, dzięki której będzie nam ona służyła przez długie lata. Często mówi się, że stanowi ona wizytówkę naszego domu, dlatego musimy regularnie dbać o nasze deski elewacyjne, odświeżać je i pielęgnować.

Naprawa elewacji drewnianej

Jakie czynności zalicza się do naprawy elewacji? Oto one:

  • Szpachlowanie ubytków – ubytki, jakie pojawiają się w starych deskach to miejsca po sękach, które jakiś czas temu wypadły. Dziury wypełniamy szpachlówką do drewna.
  • Usuwanie przebarwień – pozbywamy się ich poprzez zwyczajne przeszlifowanie powierzchni drewna. Co prawda, nie przywrócimy jej dawnego koloru, ale możemy zastosować środek, który nada intensywniejszą barwę.
  • Usuwanie wszelkich skutków korozji biologicznej – w przypadku pleśni sprawa jest dosyć prosta. Wystarczy usunąć ją za pomocą szczotki, a następnie przemyć specjalnym preparatem pleśniobójczym. W przypadku pojawienia się grzyba musimy usunąć zaatakowane deski, wstawić nowe i całość starannie zaimpregnować.
  • Wymiana desek – w większości przypadków wymienia się kilka desek, nie jedną. W takiej sytuacji zrywa się je z jednej ściany lub konkretnego fragmentu. Jeżeli elementy nośne pozostają w dobrym i nienaruszonym stanie – spokojnie możemy je zostawić. Należy pamiętać o tym, aby nowe deski koniecznie zaimpregnować.

Czyszczenie tynków – sposoby na czyszczenie tynków

Czyszczenie tynków jest równie ważne, co czyszczenie desek elewacyjnych, dlatego na koniec opiszemy sposoby na czyszczenie tynków. Oczywiste jest to, że o budynek z zewnątrz musimy dbać, dlatego zaleca się systematyczne czyszczenie elewacji. Sprawmy, aby nasze deski elewacyjne odzyskały dawny blask i czystość. A co w przypadku oczyszczania tynków? O nich również należy pamiętać. W takiej sytuacji należy kierować się rodzajem tynku oraz stopniem zabrudzenia. I tak, w przypadku tynków mineralnych zabronione jest szorowanie ich szczotką. Dlaczego? Może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń, a tego chcemy przecież uniknąć. Tynki mineralne możemy jedynie myć wodą. W przypadku tynków akrylowych, które odznaczają się wysoką odpornością na porost mchów czy grzybów, należy je czyścić nie tylko wodą, ale również specjalnymi preparatami grzybobójczymi. W momencie, kiedy na tynku pojawiła nam się pleść – należy koniecznie przeprowadzić odkażający zabieg. Za najnowocześniejszą metodę czyszczenia uznaje się sposób wykorzystanie suchego lodu. Wykorzystanie takiego sposobu na oczyszczenie elewacji wymaga od nas zatrudnienia specjalistów.

Mamy nadzieję, że dzięki temu tekstowi czyszczenie elewacji stanie się proste jak przysłowiowa budowa cepa!

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Dodaj komentarz

Zamknij menu