Elewacja drewniana – elewacja z drewna

Bez wątpienia elewacja drewniana – elewacja z drewna jest wizytówką naszego domu, dlatego konieczne jest, aby o nią dbać. Jak? Wystarczy, że systematycznie i w odpowiedni sposób będziemy impregnować nasze deski elewacyjne. Warto podkreślić fakt, że zdecydowana większość desek impregnowana jest ciśnieniowo, ale pojawiają się również takie, które należy zaimpregnować tuż przed montażem. Należy pamiętać, że tę czynność trzeba powtarzać co kilka lat. Skąd wiedzieć, kiedy konieczne jest wykonanie takiego zabiegu? To akurat widać gołym okiem, nie musimy się nawet przyglądać. Na deskach zaobserwujemy wypłowiały kolor, a gdzieniegdzie może go nawet brakować. Skoro postanowiliśmy, że impregnacja jest konieczna – jak się zatem do niej przygotować? Przed jej wykonaniem zaleca się dokładne umycie elewacji z kurzu, pyłu i piasku. Możemy do tego użyć zwykłego płynu do naczyń lub też szarego mydła. Następnie musimy poczekać ok. 2 dni, do momentu aż drewno wyschnie. W przypadku, kiedy natkniemy się na uciążliwe plamy czy też zacieki – możemy spróbować usunąć je za pomocą papieru ściernego, ale należy to robić bardzo delikatnie, ponieważ zbyt głębokie zdarcie powłoki spowoduje, że w takich miejscach będą pojawiać się jaśniejsze plamy, a tego przecież chcemy uniknąć.

Zastosowanie płyt elewacyjnych

Jak powszechnie wiadomo, zastosowanie płyt elewacyjnych jest bardzo szerokie. Można je montować na elewacjach zewnętrznych, jak i na ścianach, których układ jest pionowy bądź poziomy. Panele elewacyjne to idealne rozwiązanie, aby ozdobić nasz balkon, taras czy schody zewnętrzne. Uwypukla i eksponuje konkretny fragment elewacji, równocześnie nadaje indywidualny charakter. Nowoczesne panele doskonale sprawdzą się także w tradycyjnych wnętrzach i jego aranżacjach. Obecnie na rynku jest szeroki wybór różnych kolorów, wzorów i faktur. To sprawia, że mamy mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Wystarczy, że wybierzemy to, co nas interesuje i odpowiednio to zestawimy. Warto pamiętać o tym, że panel elewacyjny może zostać użyty do wykończenia całej elewacji lub też konkretnego jej fragmentu. Co więcej, z powodzeniem można wykorzystać go w swoim wnętrzu, np. na fragmencie ściany w salonie, na korytarzu czy nawet w łazience. Bez obaw możemy zastosować takie rozwiązanie w każdym z naszych pomieszczeń, ponieważ panel wszędzie będzie się elegancko prezentował.

Elewacja z imitacją drewna

Elewacja z imitacją drewna to jeden ze sprytnych i mało kosztownych sposobów na zewnętrzne wykończenie domu. Drewno jest materiałem, który od zawsze był w modzie i nadawał budynkom efektowny i ekskluzywny wygląd. Obecne technologie produkcyjne powodują, że elewacja imitująca drewno do złudzenia przypomina naturalny surowiec, a często takie produkty są tańsze i mniej podatne na działanie pogody oraz drobnoustrojów.

Panele drewnopodobne na elewację

Panele drewnopodobne na elewację z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Drewno to najstarszy materiał, który ma wiele zastosowań. Co do tego, to chyba nikt nie ma większych wątpliwości. Ze względu na swoje liczne walory ciągle jest popularne i najczęściej wybierane. Niestety, ma też i swoje wady – jest materiałem bardzo wymagającym, tzn. wymaga częstych prac konserwacyjnych, które mają na celu zachowanie jego blasku i pięknego wyglądu. Co więc zrobić? Chcemy mieć piękną, drewnianą elewację, ale z drugiej strony, nie chcemy poświęcać wiele czasu i uwagi na nieustanną jej renowację. Z pomocą przychodzą wspomniane panele drewnopodobne, które stanowią imitację drewnianej deski elewacyjnej. Są łudząco podobne do tych, które zostały wykonane z naturalnego surowca, ale – co ciekawe – są od nich zdecydowanie trwalsze. Co więcej, nie trzeba ich konserwować oraz impregnować. To panele, które zostały wykonane w głównej mierze z: kompozytu polistyrenu, masy akrylowej, a także siatki z włókna szklanego, a więc z niezwykle wysokiej jakości materiałów. Imitacja drewna jest o tyle dobra, że za jej pomocą możemy zmienić wygląd naszego budynku, nie ingerując w warstwę ocieplenia.

Panele drewnopodobne na elewację

Rodzaje desek elewacyjnych

Na polskim rynku znajdują się obecnie różnorodne rodzaje desek elewacyjnych, wykonanych stricte z drewna. Fakt, że elewacje drewniane stają się popularne i wielu klientów decyduje się na taki rodzaj elewacji, wcale nas nie zaskakuje. Wśród najczęściej wybieranych desek elewacyjnych są: sosnowe oraz modrzewiowe, coraz częściej pojawia się również drewno egzotyczne. Deski elewacyjne, jakie dawniej były używane, to przede wszystkim deski modrzewiowe czy świerkowe. Obecnie większość klientów wybiera takie gatunki, które niewątpliwie są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, a także wszelkiego rodzaju zniszczenia od swoich poprzedniczek. Wśród nich królują: meranti, świerk skandynawski, cedr kanadyjski. W przypadku, jeżeli zdecydujemy się na któryś rodzaj desek, musimy pamiętać o tym, że drewno, które służy na elewację, musi mieć wymaganą wilgotność. Przyjmuje się, że wynosi ona od 12 do 18 %. Dlaczego taki wymóg jest konieczny? Właśnie dzięki odpowiednio zachowanej wilgotności nie będzie nam się odkształcać. Warto też mieć na względzie, że nasze deski, przed ułożeniem, powinny być przechowywane w zadaszonym i suchym miejscu. Oczywiście opcją alternatywną pozostają deski elewacyjne drewnopodobne.

Montaż elewacji drewnopodobnej – krok po kroku

Poniżej wytłumaczymy jak powinien prawidłowo przebiegać montaż elewacji drewnopodobnej – krok po kroku. Jak wiadomo, drewno jest materiałem uniwersalnym, który jest nieustannie wybierany jako materiał wykończeniowy. Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach jego imitacja bierze górę, wychodzi naprzeciw wygórowanym oczekiwaniom klientów, którzy z jednej strony pragną pięknego drewnianego wyglądu, ale i łatwości w montażu. Co w takim przypadku? Panele elewacyjne oprócz swojej trwałości są niezwykle lekkie, a to powoduje, że jesteśmy stanie położyć je wszędzie tam, gdzie byśmy tego chcieli. Oczywiście przed uprzednio przygotowaną nawierzchnią. Jedyne, co musimy zrobić, to przykleić je za pomocą specjalnego kleju, a profil sam dopasuje się do łuków naszych ścian i wszelkich mogących się pojawić krzywizn. Kolejne, co musimy zrobić to zabezpieczyć elewację preparatem hydrofobizującym, a następnie odczekać dwie doby, aby dobrze wsiąkł. Po upływie tego czasu możemy rozpocząć malowanie lazurą z systemem UV Protect, który ma za zadanie nie tylko ochronić powierzchnię przed nadmiernym promieniowaniem, ale też nadać jej kolor pięknego i naturalnego drewna.

Montaż elewacji drewnopodobnej – krok po kroku

Jak odpowiednio ułożyć elewacyjne deski

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Jak odpowiednio ułożyć elewacyjne deski?”. Oblicówka drewniana używana jest na budynkach szkieletowych, ale także wszelkich ścianach murowanych. Deski elewacyjne są montowane do konstrukcji nośnej – rusztu. Za najtrwalszą konstrukcję uważa się tę z zaimpregnowanego ciśnieniowo drewna. Ruszt wykonywany jest z łat o szerokości od 3 do 5 cm. W niektórych przypadkach stosuje się też ruszt aluminiowy. W przypadku, kiedy nasz dom tego wymaga, pomiędzy elementami rusztu umieszczane jest ocieplane. Najlepiej sprawdza się wełna mineralna, która jest wybierana przez wielu klientów. W takiej sytuacji ruszt wykonywany jest w dwóch warstwach. Należy pamiętać o zachowaniu przestrzeni wentylacyjnej, która oddziela deski od termoizolacji czy też ściany. Dobrze również osłonić za pomocą folii wiatroizolacyjnej ścianę. Warto podkreślić fakt, że oblicówkę z ociepleniem można wykonać w taki sposób, że łaty mocujemy do ściany przy użyciu dystansowych podkładek. W takim przypadku musimy pamiętać o tym, aby wszelkie elementy rusztu były dobrze wypoziomowane, ponieważ znacząco wpływa to na utrzymanie ciężaru naszej oblicówki. Pamiętajmy również o tym, że łaty należy przybijać jednym łącznikiem na całej szerokości.

Wszystko, co musisz wiedzieć o montażu desek elewacyjnych

Na koniec małe podsumowanie, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o montażu desek elewacyjnych. Tak naprawdę drewnianą elewację można mocować niemal do każdego rodzaju ściany. Wykonuje się to oczywiście za pomocą drewnianego rusztu. Spotyka się także ruszty metalowe albo systemowe. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że w momencie, kiedy nasz układ desek elewacyjnych jest wymagający – musimy zastosować ruszt krzyżowy. Prościej mówiąc – na łaty nabijamy kontrłaty, a elementy, do których przybijamy deski elewacyjne, powinny być skierowane prostopadle do kierunku, w którym je układamy. Kolejne pytanie, jakie może nam się zrodzić to: czym mocujemy deski do ściany? Otóż przyjmuje się, że powinniśmy je wkręcać do zaimpregnowanego rusztu za pomocą gwoździ czy też wkrętów. Warto pamiętać o tym, że twarde deski, egzotyczne będziemy mocować jedynie na wkręty! Kolejną rzeczą, o której koniecznie nie możemy zapomnieć, jest fakt, że aby nasze deski się nie rozwarstwiły, musimy je przybijać w odpowiedniej odległości od krawędzi. Powszechnie przyjmuje się, że bezpieczną odległość stanowi 20 mm od krótszej krawędzi, natomiast 15 mm – od dłuższej. Do przybicia desek używa się dwóch wkrętów, które powinny przechodzić przez jedną deskę. Wszelkie wymiary rusztu dopasowuje się bezpośrednio do desek, ale również do grubości zastosowanej izolacji, a rozstaw łat powinien wynosić od 40 do 60 cm.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Dodaj komentarz

Zamknij menu