Listwy do boniowania Elewacji – bonie na elewacji

Niegdyś obrabiano kamienne krawędzie lub tynk, dziś by zyskać świetny efekt ozdobny wystarczą listwy do boniowania. To bardzo efektowna i wygodna propozycja dla miłośników techniki boniowania, która znana jest już od czasów starożytnego Rzymu. Zakup gotowych elementów tworzących bonie na elewacji zapewni równe rowki, świetny efekt wizualny i zadowolenie nabywcy. Nie bez powodu producenci sztukaterii bardzo chętnie promują ten produkt jako świetny sposób na nawiązanie do dawnych tradycji w zdobieniu elewacji.

Listwy do boniowania elewacji – Profile do boniowania

Listwy do boniowania elewacji nadają ścianie świetnych proporcji, definiując jej przestrzeń. Wygląd budynku dzięki zastosowaniu tej techniki ozdobnej znacznie zmienia się na lepsze. Nic więc dziwnego, że obecnie oprócz właścicieli domów jednorodzinnych, po profile do boniowania coraz częściej sięgają przedsiębiorcy. Sztukaterię tego typu spotkać można na budynkach użyteczności publicznej, zdobi również obiekty prywatnych firm, świadczących różne usługi. Boniowanie stwarza kilka możliwości na ozdobę budynku – możemy pokryć rowkami całą powierzchnię elewacji, jak również wyróżnić jej wybrane fragmenty, na przykład samo wejście czy przyległy garaż. Boniowanie może okazać się również kołem ratunkowym lub wręcz ostatnią deską ratunku w przypadku ewentualnych błędów architektonicznych, takich jak nierówne ściany lub kąty.

Listwy do boniowania elewacji

Listwy do boniowania kolory

Czy listwy do boniowania mogą mieć różne kolory? Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że je sobie własnoręcznie pomalujemy. Komponenty wytwarzane ze styropianu EPS 200 są sprzedawane w białym kolorze. Technika ich wykonania pozwala jednak na swobodne malowanie farbami elewacyjnymi. Po zamontowaniu elementów można więc śmiało przystąpić do nadawania koloru zgodnego z pozostałą częścią elewacji. Sam montaż nie jest trudny i wymaga jedynie zakupu specjalnych klejów montażowych. Proste wytyczne od producentów pozwolą szybko cieszyć się z końcowego efektu. Z pracami powinien poradzić sobie każdy domownik.

Listwy do boniowania kolory

Jak zamontować listwy do boniowania?

Cały proces montażu powinniśmy zacząć od odmierzenia i wyznaczenia poziomu w miejscach, w których chcemy zamontować listwy do boniowania. Gdy mamy to zadanie za sobą, możemy przystąpić do wycinania rowków za pomocą specjalnego wycinaka. W wyżłobionych w styropianie rynienkach umieszczać będziemy listwy elewacyjne. Na ich wewnętrznej części należy wcześniej nanieść punktowo klej. Powinien się on znaleźć również na połączeniach pomiędzy listwami. Listwę z klejem wciskamy w wycięte bruzdy, a nadmiar kleju należy usunąć szpachlą i delikatnie zmyć ścierką z wodą. Po tym możemy docisnąć listwę i wyrównać ją względem reszty ściany.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Dodaj komentarz

Zamknij menu