Malowanie paneli ściennych na biało

Dobrym pomysłem na szybką i skuteczną zmianę aranżacji wnętrza jest malowanie paneli ściennych na biało. Zaraz się przekonasz, że to wcale nic trudnego. Wymaga niewielkich nakładów sił, a może okazać się świetnym sposobem na metamorfozę naszego pomieszczenia. Pomalowanie paneli rozważmy w momencie, gdy wnętrze potrzebuje odświeżenia, a całkowite zastąpienie elementów naściennych byłoby zbyt drogie i czasochłonne. Jeśli uznamy, że dotychczasowy kolor nam się znudził lub stracił dawny urok, nie bójmy się go zmienić.

Malowanie paneli ściennych nie wymaga profesjonalnego szkolenia i godzin spędzonych przy licznych poradnikach. Warto jednak zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które pomogą nam w jak najlepszy sposób dokonać modyfikacji. Istnieje oczywiście opcja zlecenia tej czynności odpowiedniej osobie, jednak dzięki samodzielnej aranżacji satysfakcja z efektu końcowego może być jeszcze większa. Zakres prac, które musimy przeprowadzić przed malowaniem, różni się w zależności od materiału paneli oraz ich rzeczywistego stanu. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj i kolor użytej farby.

Malowanie paneli ściennych MDF i PCV

Zanim przyjrzymy się, czego wymaga malowanie paneli ściennych mdf i pcv, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy się na to zdecydować. Względy wizualne stanowią oczywiste kryterium. Gdy zauważymy, że panele są wyblakłe, porysowane i brakuje im połysku, pora zabrać się do działania. Czasem jednak chęć zmiany może być spowodowana nowym wystrojem wnętrza np. kupieniem nowych mebli.

Pierwszym punktem procesu odrestaurowania paneli będzie dokładne pozbycie się ewentualnych zanieczyszczeń. Aby uzyskać zamierzony efekt, powierzchnię należy przetrzeć benzyną ekstrakcyjną. Tak przygotowany obszar może być poddany procesowi malowania. Zanim jednak do tego dojdzie, zabezpieczmy strefę naszej pracy. Folia i taśmy uchronią inne miejsca przed potencjalnym poplamieniem. Najpierw zalecane jest pomalowanie trudno dostępnych miejsc i zakamarków. Zrobimy to dzięki klasycznym pędzlom. Wałki zaś przydadzą się w momencie przejścia na większe i równe powierzchnie.

Panele ścienne mdf wykonane są z drewnopodobnego materiału, zaś panele ścienne pcv z tworzywa sztucznego. Ich pielęgnacja oraz sposób malowania znacząco się od siebie nie różnią, jednak dobór odpowiedniej farby ma już znaczenie.

Jaka farba do malowania paneli ściennych MDF

Trzeba zastanowić się, jaka farba do malowania paneli ściennych MDF będzie najlepsza. Jak już wspomnieliśmy, najważniejszym kryterium jej wyboru jest materiał podłoża, na który ma być naniesiona. Do paneli mdf możemy użyć zarówno farb akrylowych, kredowych, jak i specjalnych farb do malowania drewna. Z kolei panele pcv najlepiej pomalować za pomocą pigmentów dedykowanych do tego tworzywa.

Kolejną kwestią będzie odpowiedni dobór koloru farby. Jeśli zdecydowaliśmy się tylko i wyłącznie na odświeżenie dotychczasowego, nieco wyblakłego koloru, nie powinno to stanowić problemu. W sytuacji chęci zmiany barwy paneli ściennych, musimy uporać się z odpowiednim doborem nowego odcienia. Jest to decyzja o tyle ważna, ze może wpłynąć na ogólny odbiór pomieszczenia. Odważną opcją jest dokonanie eksperymentu i pomalowanie paneli na ekspresyjny kolor. Szczególnie w tym przypadku warto nanieść farbę podwójnie, aby uniknąć prześwitywania. Podane wskazówki powinny rozwiać wszelkie wątpliwości, jak wybrać farbę do malowania paneli ściennych.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Dodaj komentarz

Zamknij menu