Sztukateria sufitowa LED w salonie

„Czy warto rozważyć montaż sztukaterii sufitowej LED w salonie?” – takie pytanie otrzymaliśmy ostatnio na naszą skrzynkę mailową od jednej z czytelniczek. Sztukateria sufitowa będzie więc tematem naszego kolejnego artykułu, a zaczniemy od charakterystyki profili przysufitowych, stwarzających możliwość udostępnienia kolejnego źródła światła dla wnętrza.

Komponentami sztukateryjnymi, w których można poprowadzić energooszczędne światło LED, są ścienne listwy oświetleniowe oraz listwy oświetleniowe sufitowe. Pierwszą grupę produktów mocuje się do ściany, ale tuż pod sufitem, natomiast drugą grupę przykleja się do górnej powierzchni wnętrza. Wybór zależny jest od upodobań klienta i jego zmysłu estetycznego. W sklepach zajmujących się sprzedażą sztukaterii sufitowej znajduje się wiele wzorów i modeli z gotowymi wizualizacjami, dlatego wyszukanie i wybór właściwego dla nas produktu nie jest niczym kłopotliwym. Osobną kategorią są listwy do zabudowy karnisza, do których również można dołączyć oświetlenie LED-owe.

Sztukateria sufitowa LED

Produkty tego typu znacznie podnoszą walory estetyczne wnętrza i wprowadzają do niego dodatkowe źródło pięknie rozproszonej, delikatnej i nastrojowej iluminacji. Są specjalnie dostosowane do montażu całego oprzyrządowania zapewniającego światło. Podstawowym elementem są taśmy LED, które występują najczęściej w barwie białej (do wyboru – ciepłej lub zimnej) oraz RGB (wielokolorowe). Pozostałe przydatne elementy to między innymi złączki do taśm, zasilacze, ściemniacze czy piloty. Renomowane sklepy ze sztukaterią oświetleniową oferują gotowe zestawy LED, posiadające wszystkie z wymienionych produktów. Klient nie musi się więc martwić o kompletowanie wszystkich szczegółów – wystarczą listwy, gotowy zestaw oraz klej montażowy. Sam proces montażu nie jest trudny, ponieważ komponenty są lekkie (najczęściej wykonane z bardzo wytrzymałego styropianu ze specjalną powłoką lub z poliuretanu) i z ich aplikacją na ścianie lub suficie poradzić może sobie nawet jedna osoba. Jeśli do prac podejdą dwie osoby, działania pójdą jeszcze szybciej i sprawniej.

Sztukateria sufitowa styropianowa – świetny efekt również bez świateł

Sztukateria sufitowa styropianowa zapewnia doskonałe zdobienie w obrębie sufitu również bez użycia oświetlenia. Do tego celu wystarczą listwy sufitowe – gładkie lub dekoracyjne, wyposażone w efektowne wzory i zdobienia. W ofercie producentów sztukaterii znajdują się obecnie setki wzorów, charakteryzujących się różnorodną stylistyką – od futurystycznych i niekonwencjonalnych, poprzez proste i tradycyjne, kończąc na nawiązujących do dawnych stylów w architekturze. Wartością dodaną tego typu komponentów jest to, że płynnie łączą one ściany z sufitem, dzięki czemu zyskujemy wizualny efekt podwyższenia wnętrza. Szczególnie ważną rolę odgrywa to w małych lub niskich pomieszczeniach. Dodatkowo sufitówki łatwo dostosować kolorystycznie do otoczenia, ponieważ sztukaterię styropianową można malować na dowolny kolor farbami do wnętrz. Pamiętajmy jednak, że w ich składzie nie mogą być zawarte rozpuszczalniki.

Sztukateria sufitowa styropianowa

Sztukateria na suficie cena – ile trzeba za to zapłacić?

Czas przeanalizować jak kształtują się ceny sztukaterii na suficie. Wszystko zależy od wielkości danego modelu i jego specyfikacji. Najtańszy model gładkiej listwy znaleźć można już za 1.59 zł brutto za metr bieżący. Producent sprzedaje jednak ten produkt na kartony, a więc po 130 sztuk. Klient musi więc kupić 65 mb, co wyniesie go około 104 złotych. Z kolei ceny przysufitówek dekoracyjnych zaczynają się od 25.81 zł brutto za metr bieżący. Od klasycznych listew droższe są profile flex. To produkty o elastycznych właściwościach, przeznaczone do montażu na trudnych powierzchniach. Na przykład zaokrąglonych ścianach czy nierównych podłożach. Z reguły profile flex to specjalna odmiana klasycznych wzorów, więc nie występują przypadki, że dany model można kupić w giętkiej wersji, a w klasycznej już nie.

Sztukateria gipsowa na sufit – melodia przeszłości

Niegdyś na suficie umieszczało się sztukaterię gipsową. W dobie nowoczesnych technologii produkty te są już jednak przeżytkiem. Gips jest ciężki, niezbyt odporny na uszkodzenia, w dodatku nie jest odporny na działanie cieczy i wilgoci. Obecnie producenci wykorzystują styropian EPS 200 z powłoką z żywicy i kruszywa kwarcowego lub poliuretan czy podobne do niego tworzywa. Zapewnia to niską wagę komponentów przy jednoczesnej wytrzymałości i odporności. Ułatwia to montaż, ale też gwarantuje o wiele prostsze utrzymanie w czystości. Listwy tego typu wystarczy przymocować specjalnym klejem do sztukaterii wewnętrznej. Ta prosta czynność nie wymaga korzystania z usług fachowców. Produkty o niskiej wadze umieszczone w górnych częściach pomieszczeń są również bezpieczniejsze dla domowników, o czym powinni pamiętać rodzice małych dzieci. Sztukateria na suficie powinna więc być wykonana z lekkich materiałów.

Sztukateria sufitowa w salonie – warto czy nie warto?

Sztukateria sufitowa w salonie

Wracając więc do pytania, od którego rozpoczęliśmy nasz tekst – jak najbardziej polecamy montaż sztukaterii sufitowej LED (i nie tylko) w salonie, jak również w innych częściach domu. To świetne elementy dekoracyjne, które znacznie podniosą walory wnętrza. Dzięki mnogości wzorów i modeli, łatwo znaleźć obecnie produkt, który idealnie wkomponuje się w styl panujący w domu i dodatkowo ubogaci wnętrze.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Dodaj komentarz

Zamknij menu