Ile za montaż karnisza sufitowego do płyty gipsowej?

Internauci często zastanawiają się ile trzeba zapłacić za montaż karnisza sufitowego do płyty gipsowej. Ceny za taką usługę są uzależnione indywidualnie od danego fachowca. Jednak my polecamy zrobić to samodzielnie! Nie jest to bardzo trudne lub niewykonalne. Postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami, każdy powinien „udźwignąć” ten temat. Dzięki temu zaoszczędzicie czas i fundusze i sprawicie sobie ogromną satysfakcję.

Montaż karnisza sufitowego instrukcja

Na początek instrukcja montażu karnisza sufitowego o tradycyjnym charakterze. Chodzi o tak zwany karnisz drążkowy. To wciąż najpopularniejsza forma dla zawieszenia firan lub zasłon. Można montować go na kilka sposobów, na przykład przytwierdzając go do ściany okiennej, na suficie lub pomiędzy ścianami. Najczęściej karnisze mocuje się do ściany, na której znajduje się okno. By wyznaczyć miejsca mocowania wsporników przyda się poziomica i linijka oraz ołówek. Kolejne pytanie, jakie często otrzymywaliśmy w związku z karniszem brzmiało:

Montaż karnisza nad oknem na jakiej wysokości?

Montaż karnisza nad oknem powinien odbywać się co najmniej 5 centymetrów nad górną krawędzią okna. Odległość pomiędzy ścianą a karniszem wymaga minimum 10 centymetrów (wiele zależy od szerokości elementów poniżej okna, czyli parapetu i kaloryfera). Z kolei odstęp między bocznymi krawędziami okiem i uchwytami powinien wynosić co najmniej 20 centymetrów, by można było swobodnie rozsuwać firany lub zasłony przy otwieraniu okna.

Montaż karnisza nad oknem na jakiej wysokości

Pamiętaj również, by wsporniki były umieszczone w równych odległościach od krawędzi okiennych. Większość wsporników montuje się za pomocą kołków i śrub. Zacznij od przymocowania wsporników i uchwytów, a następnie załóż drążek. Może się jednak zdarzyć, że mały rozmiar pomieszczenia będzie wymagał założenia drążka przed przymocowaniem drugiego uchwytu.

Montaż maskownicy do karnisza – jaka odległość od ściany?

Często w parze z montażem karnisza idzie również montaż maskownicy do karnisza. Jaka powinna być odległość od ściany w przypadku zastosowania tego elementu? Wcześniej pisaliśmy o konieczności pozostawienia przynajmniej 10 centymetrów odległości między ścianą a karniszem. Maskownica powinna znaleźć się przynajmniej trzy centymetry przed karniszem. Odległość zależy więc od danego pomieszczenia i panujących w nim uwarunkowań. Na pewno nie będzie to jednak mniej niż 13-15 centymetrów.

Montaż maskownicy do karnisza

Montaż karnisza szynowego

Na koniec kilka słów o montażu nowoczesnego karnisza szynowego. Odbywa się on za pomocą kołków, które należy wbić w sufit. Jeśli posiadasz wiertarkę, prace powinny zająć kilkanaście minut. Zasłony i firany umieszcza się na karniszu dzięki żabkom lub agrafkom. Wyróżniamy dwa typy karniszy tego typu – jednotorowe i dwutorowe. Te drugie umożliwiają zawieszenie dwóch tkanin. Szyny sufitowe produkuje się z aluminium lub PCV. Komponenty te łatwo zestawia się z maskownicami.

Montaż karnisza szynowego

 

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Dodaj komentarz

Zamknij menu