Nowoczesne aranżacje okien w salonie

Zbliża się wiosna, a to okres, kiedy zwracamy szczególną uwagę na okna. Dzisiaj na blogu Poli Floors bierzemy więc pod lupę nowoczesne aranżacje okien w salonie, ale nie tylko. Sprawdzimy również jak ciekawie ozdobić przestrzeń okienną w innych częściach domu.

Aranżacje okien w salonie zdjęcia

Zacznijmy od aranżacji okien w salonie, które dodatkowo możecie zobaczyć na naszych zdjęciach. Jak powszechnie wiadomo, salon to centralny punkt domu i jego najważniejsze pomieszczenie. Spędzamy w nim najwięcej czasu, dlatego też bardzo ważny jest jego design, jak i naświetlenie oraz właściwe zapewnienie prywatności.

Jeśli więc Wasz salon jest przed większość dnia odpowiednio naświetlony, rekomendujemy użycie zasłon i firan o grubszej strukturze. Pozwoli to uchronić pomieszczenie przed nasłonecznieniem. W lecie gruby materiał będzie chronił nas przed znacznym podniesieniem temperatury wskutek działania promieni słonecznych. Z kolei w zimę zasunięcie masywnych i grubych zasłon pozwoli stworzyć powietrzną barierę pomiędzy oknami, a resztą salonu. Dzięki temu we wnętrzu zachowa się więcej ciepła. Inaczej sprawa ma się w przypadku salonów, do których dochodzi mała ilość światła dziennego. W tym przypadku lepiej skorzystać z bardziej przewiewnych i przenikających zasłon, by we wnętrzu nie było zbyt ciemno.

Jeśli chodzi o styl i wygląd, to zależność powinna być taka, że dla wnętrz bardziej stonowanych możemy zastosować przełamujące wygląd zasłony i firany. Z kolei jeśli w salonie znajduje się wiele wyrazistych lub wzorzystych elementów, dobrze, by aranżacja okna była łagodna i neutralna.

Oczywiście nie musimy ograniczać się jedynie do firan i zasłon. Bardzo modne są ostatnio rolety rzymskie (o których piszemy na końcu artykułu), można wybrać też żaluzje.

Aranżacje okien kuchennych

Jeśli chodzi o aranżacje okien kuchennych, to należy zadbać o to, by do wnętrza wpadało dużo światła. Oczywiście kuchnie nie zawsze są pomieszczeniami przestrzennymi. Dlatego w kontekście wystroju wiele zależy od ich metrażu czy zabudowy. Jeśli dysponujemy małą kuchnią, dobrym wyjściem będzie umieszczenie na oknach zazdrostek. To małe firanki, które mocuje się bezpośrednio na szybie, najczęściej w połowie lub na całym oknie. W większych kuchniach można pokusić się o zasłony, firany czy rolety. Pamiętajmy jednak o tym, by pozostawić sobie możliwość swobodnego otwierania okna. Jest to niezbędne w pomieszczeniu, w którym gotujemy i często zachodzą zmiany temperatury lub pojawia się więcej pary i zapachów.

Aranżacje okien w sypialni

Okna w sypialni powinniśmy zaaranżować w taki sposób, by w czasie snu do środka dostawało się jak najmniej światła. Zapewniają to zasłony typu „black out”. To specjalne zasłony zaciemniające, wykonane z bardzo grubego materiału. Niemal całkowicie nie przepuszcza on światła (blokując jego dostęp aż do 95 procent) i dzięki temu jest to idealny produkt do sypialni. W ofercie producentów znajdują się dwa typy tych tkanin – gładkie i nitkowate.

Aranżacje okien balkonowych

Przy aranżacji okien balkonowych powinniśmy kierować się zasadą, żeby elementy przysłaniające pokrywały je w całości. Jeśli się do tego zastosujemy, pozostałe ruchy zależą od naszej wyobraźni, poczucia estetyki i charakterystyki wnętrza. Przy balkonie można użyć zarówno zasłony, firany, rolety opuszczane, jak i żaluzje. Ciekawym rozwiązaniem będą również rolety rzymskie…

Aranżacje okien w salonie rolety rzymskie

Rolety rzymskie możemy polecić w przypadku chęci uzyskania praktycznych aranżacji okien w salonie. Umieszcza się je przy pomocy rzepa do szyny, którą uprzednio należy zamontować na ścianie lub suficie. Roleta tego typu zapewnia bardzo dobrą ochronę przed słońcem i światłem. Jej wygląd doskonale pasuje do stylu nowoczesnych, ale też tradycyjnych wnętrz. W dodatku produkt ten łatwo utrzymać w czystości, ponieważ opisywany wcześniej rzep zapewnia możliwość odczepienia rolety w każdej chwili i wyczyszczenia jej.

Na koniec dodajmy, że w kontekście salonu warto rozważyć montaż listew do zabudowy karnisza, które skutecznie przykrywają karnisze i stanowią efektowne wykończenie sufitu. Do tych komponentów sztukateryjnych można dołączać energooszczędne taśmy ledowe. W efekcie tak ubogacone elementy stają się doskonałą ozdobą wnętrza.

Zaciekawił Cię artykuł? Podziel się z innymi!

DeathClaw

Robię fajne blogi z dużym ruchem :)

Dodaj komentarz

Zamknij menu